ΑνακοινώσειςΕκπαιδευτικά προγράμματα

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Στο πλαίσιο  του προγράμματος «Το  περιβάλλον ως πηγή έμπνευσης και πεδίο διαλόγου – περιβάλλον και τέχνη» η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου  Γυμνασίου Ηρακλείου πραγματοποίησε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα. Το πρώτο σημείο  που επισκέφτηκαν οι μαθητές μας ήταν το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό στάδιο, ξεναγήθηκαν σε αυτό και ενημερώθηκαν για την ιστορία του .Η επόμενη στάση μας ήταν η Εθνική Πινακοθήκη όπου είχαμε  μία πολύ ενδιαφέρουσα  ξενάγηση. Την επόμενη μέρα οι μαθητές έφτασαν στο μαρτυρικό χωριό των Καλαβρύτων όπου ξεναγήθηκαν στο μουσείο του ολοκαυτώματος και στη συνέχεια γνώρισαν τον παραδοσιακό οικισμό. Τέλος η  ομάδα μας επισκέφτηκε την πόλη της Λιβαδειάς όπου οι μαθητές πήγαν και είδαν από κοντά  τις πηγές της Κρύας, ένα μαγικό καταπράσινο τοπίο με τρεχούμενα νερά που δημιουργεί το ποτάμι Έρκυνα. Το ενδιαφέρον των παιδιών τράβηξε ο Νερόμυλος με την τεράστια ρόδα του, που διασώζεται ακόμα. Κατά την παραμονή τους στην Αθήνα οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο πολεμικό μουσείο και γνώρισαν τα σημαντικότερα μνημεία του ιστορικού κέντρου της πρωτεύουσας. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και θέλουμε να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια στους  μαθητές και στις μαθήτριες  της  ομάδας μας  για την άψογη συμπεριφορά τους καθ΄ολη τη διάρκεια της εκδρομής .  Δεχτήκαμε από παντού συγχαρητήρια για την συμπεριφορά τους και τις γνώσεις τους. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που μας εμπιστεύτηκαν τα παιδιά τους.

Υπεύθυνες καθηγήτριες της  περιβαλλοντικής ομάδας

ΠΑΠΑΔΟΠΕΤΡΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ – ΣΧΟΛΙΑΔΟΥ ΑΡΓΥΡΩ – ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ